Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez administrator » piątek, 17 czerwca 2011, 20:41

Moi drodzy użytkownicy!
Zrobiłam Wam mini-tutorial, z wskazaniem kilku przydatnych na forum i ułatwiających życie funkcji.
Adresuję to zwłaszcza do osób, które stawiają pierwsze kroki na tego typu forach i jeszcze nie wszystko ogarniają :wink:

Tutaj oznaczenie najprzydatniejszych funkcji: http://img233.imageshack.us/img233/7583 ... orial1.png

Omówienie poszczególnych opcji:

1. "Twoje konto"
Ta funkcja przenosi nas do panelu zarządzania kontem, gdzie możecie sobie sami ustawić wiele opcji, np. podpis, avatar, strefę czasową i wiele innych rzeczy. Możecie też stamtąd wysyłać prywatne wiadomości (PW) do innych użytkowników.

2. "0 nowych wiadomości"
Klikając na ten przycisk błyskawicznie przenosimy się do skrzynki odbiorczej; tutaj też pojawi się informacja o PW, które otrzymaliście, nie trzeba zatem wchodzić w panel zarządzania kontem, aby sprawdzić, czy mamy nowe PW, wystarczy tylko odświeżyć stronę główną.

3. "Zobacz swoje posty"
Jak sama nazwa wskazuje, opcja ta wyświetla wszystkie wątki, w których kiedykolwiek się wypowiadaliście, więc zawsze łatwo sprawdzić, czy ktoś odpowiedział w danym temacie.

4.Wątki bez odpowiedzi • Nieprzeczytane posty • Nowe posty • Aktywne wątki
Tu szczególnie polecam przycisk - "Nieprzeczytane posty". Jest to bardzo, bardzo przydatna funkcja. Nieoceniona wręcz.
Pozwala od razu zorientować się, co słychać na forum, nie trzeba przeszukiwać każdego działu osobno, czyli mamy tak, jak na forum plejady, wszystkie aktualności przed nosem.
Używając tej funkcji, żadne najświeższe informacje Was nie ominą. Jeden klik i już wiadomo, co w trawie piszczy :D

5. Ikona "Zobacz najnowszy post"
To skrót przenoszący nas bezpośrednio do ostatniego postu w danym dziale, również przydatne.

http://img716.imageshack.us/img716/4997 ... orial2.png

6. "Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie"
To również fajna opcja, tylko trzeba pamiętać przed wysłaniem posta lub po (poprzez jego edycję), by ją "zaptaszkować" (zaszpakować :lol: ). Gdy to uczynimy, wątek pojawi nam się w "Twoje konto" --> "Przegląd" --> "Obserwowane". Będziemy mogli wówczas na bieżąco śledzić, czy ktoś odpisał w tym wątku (wówczas też przyjdzie powiadomienie na maila, o ile dobrze pamiętam). Jeśli tego nie zaznaczymy, to też nic straconego - wątek będziemy mogli sprawdzać poprzez funkcję "Zobacz swoje posty" (pkt.3)

Jeśli przypomni mi się coś jeszcze, to dopiszę w pierwszym poście. Na razie to powinno Wam ułatwić sprawne poruszanie się po forum. 8-)
Ostatnio edytowano sobota, 24 marca 2012, 02:36 przez Kasjopea, łącznie edytowano 8 razy
Powód: Uzupełnienie pkt.6
Avatar użytkownika
administrator
administarator
administarator
 
Posty: 77
Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2011, 06:48

Postprzez » piątek, 17 czerwca 2011, 20:41

 

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez aga » piątek, 17 czerwca 2011, 21:11

Na pewno wszystkie wskazówki przydadzą się :)

A jak umieścić tu avatara?
I believe in nothïng but the truth and who we are
Avatar użytkownika
aga
X. stopień wtajemniczenia
X. stopień wtajemniczenia
 
Posty: 6112
Dołączył(a): czwartek, 16 czerwca 2011, 19:14
Lokalizacja: Łódź
wiek: 35

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez Cien_1186 » piątek, 17 czerwca 2011, 21:49

A no właśnie, też usiłowałam sobie coś gustownego ( :lol: ) wstawić jako awatar, ale mi nie wyszło jak widać :wink: więc dołączam się do pytania, jak to zrobić?
"...oto ja, chodzę z głową w chmurach, oto ja, na wszystko patrzę przez różowe okulary..."
Avatar użytkownika
Cien_1186
X. stopień wtajemniczenia
X. stopień wtajemniczenia
 
Posty: 11207
Dołączył(a): czwartek, 16 czerwca 2011, 14:25
Lokalizacja: Warszawa
wiek: 0

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez administrator » piątek, 17 czerwca 2011, 21:55

aga napisał(a):A jak umieścić tu avatara?


Trzeba wejść na "Twoje konto", zakładka "Profil" --> avatar i wkleić link do wybranego avatara. Można wybrać sobie avatar z gotowych, darmowych avatarów dostępnych w necie (trzeba wtedy podlinkować docelowy obrazek).

Można też stworzyć swój własny avatar w dowolnym programie graficznym i zapisać/eksportować go w formacie graficznym, np. jpg, tiff, bmp, png.
Następnie załadować go na jakiś serwis oferujący hosting zdjęć. Jest wiele takich w sieci, ja korzystam z imageshack.us, ale są też photobucket, tinypic, fotosik i wiele innych, które pozwalają zmniejszyć zdjęcie/grafikę do wybranego rozmiaru i generują bezpośrednie linki do obrazków. Ten otrzymany bezpośredni link wklejamy w pole "Link zewnętrzny" w swoim profilu.

Napiszę na przykładzie http://imageshack.us/
Ładujemy ze swojego komputera (poprzez "Browse") wybraną grafikę, wybieramy rozmiar obrazu do 150 pikseli i klikamy "Prześlij teraz". Jednak z mojego doświadczenia lepiej sprawdza się zastosowanie przycisku "Can't upload? Try this" - jakoś szybciej się władowuje. Następnie pojawia się zestaw linków - należy wybrać link bezpośredni ("Direct link"), ale w tym celu trzeba się zarejestrować. Kiedyś nie trzeba było, teraz już tak, ale warto, jeśli ktoś często korzysta z tego hostingu. Nie wiem, jak sprawa wygląda na innych serwisach, bo ja od zawsze korzystam z imageshack.

Należy sprawdzić wielkość obrazka przed zastosowaniem go jako avatar (prawym przyciskiem myszy--> pokaż informacje o obrazku) - powinien mieścić się w granicach 150x150 pikseli. Jeśli jest za duży - trzeba go zmniejszyć przez któryś z podanych serwisów hostujących lub własnoręcznie w jakimś programie graficznym.


Brzmi to wszystko bardzo skomplikowanie, ale to w gruncie rzeczy proste działanie, wystarczy parę razy spróbować, by nabrać wprawy :wink:


Edit:
Aha, jeszcze jedno: trzeba wpisać rzeczywiste rozmiary avatara w podanych polach w profilu, bo niby jest próba automatycznej weryfikacji, ale często się nie udaje zweryfikować. Lepiej samemu wpisać te liczby. Powinno zadziałać.
Avatar użytkownika
administrator
administarator
administarator
 
Posty: 77
Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2011, 06:48

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez aga » piątek, 17 czerwca 2011, 22:38

Próbuję i próbuję-cały czas pokazuje mi się komunikat, że nie można określić rozmiaru obrazka (jest dobry, bo dostosowałam) :cry:
I believe in nothïng but the truth and who we are
Avatar użytkownika
aga
X. stopień wtajemniczenia
X. stopień wtajemniczenia
 
Posty: 6112
Dołączył(a): czwartek, 16 czerwca 2011, 19:14
Lokalizacja: Łódź
wiek: 35

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez administrator » sobota, 18 czerwca 2011, 00:10

aga napisał(a):Próbuję i próbuję-cały czas pokazuje mi się komunikat, że nie można określić rozmiaru obrazka (jest dobry, bo dostosowałam) :cry:


A na pewno wpisałaś te rozmiary obrazka do 'tabelek'?
Avatar użytkownika
administrator
administarator
administarator
 
Posty: 77
Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2011, 06:48

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez aga » sobota, 18 czerwca 2011, 16:16

Udało się :D Dziękuję :)
Nie wpisywałam, bo liczyłam, ze samo się określi w tabelkach :lol:
I believe in nothïng but the truth and who we are
Avatar użytkownika
aga
X. stopień wtajemniczenia
X. stopień wtajemniczenia
 
Posty: 6112
Dołączył(a): czwartek, 16 czerwca 2011, 19:14
Lokalizacja: Łódź
wiek: 35

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez Cien_1186 » sobota, 18 czerwca 2011, 16:33

Chyba jednak nic z tego w moim przypadku, używam tylko ImabeShack, ale dotąd nigdy nie próbowałam tam się rejestrować. Dziś spróbowałam i krzyczą mi, że mailowy adres już jest zajęty :shock: :shock: :shock: :!: :?: Ale heloł, jak to zajęty, przecież chyba tylko ja mam taki, hmmm :lol: tak więc sobie chyba daruję ten awatar :P
"...oto ja, chodzę z głową w chmurach, oto ja, na wszystko patrzę przez różowe okulary..."
Avatar użytkownika
Cien_1186
X. stopień wtajemniczenia
X. stopień wtajemniczenia
 
Posty: 11207
Dołączył(a): czwartek, 16 czerwca 2011, 14:25
Lokalizacja: Warszawa
wiek: 0

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez Kasjopea » sobota, 18 czerwca 2011, 16:37

Cien_1186 napisał(a):Chyba jednak nic z tego w moim przypadku, używam tylko ImabeShack, ale dotąd nigdy nie próbowałam tam się rejestrować. Dziś spróbowałam i krzyczą mi, że mailowy adres już jest zajęty :shock: :shock: :shock: :!: :?: Ale heloł, jak to zajęty, przecież chyba tylko ja mam taki, hmmm :lol: tak więc sobie chyba daruję ten awatar :P


Zawsze możesz sobie założyć nowy mail np. na gmailu, bardzo prosto i bez miliona formalności.
Jak byś jednak chciała ten avatar, to wrzuć go tutaj, to spróbuję Ci go wstawić na imageshack, chociaż nie wiem, czy się to uda, bo zawsze wstawiałam bezpośrednio z kompa. Ale zobaczymy, co da się zrobić.
Avatar użytkownika
Kasjopea
VII. stopień wtajemniczenia
VII. stopień wtajemniczenia
 
Posty: 1587
Dołączył(a): środa, 15 czerwca 2011, 10:14

Re: Mini-tutorial, czyli jak ułatwić sobie życie na forum

Postprzez Cien_1186 » sobota, 18 czerwca 2011, 21:42

Kasjopea napisał(a):
Cien_1186 napisał(a):Chyba jednak nic z tego w moim przypadku, używam tylko ImabeShack, ale dotąd nigdy nie próbowałam tam się rejestrować. Dziś spróbowałam i krzyczą mi, że mailowy adres już jest zajęty :shock: :shock: :shock: :!: :?: Ale heloł, jak to zajęty, przecież chyba tylko ja mam taki, hmmm :lol: tak więc sobie chyba daruję ten awatar :P


Zawsze możesz sobie założyć nowy mail np. na gmailu, bardzo prosto i bez miliona formalności.
Jak byś jednak chciała ten avatar, to wrzuć go tutaj, to spróbuję Ci go wstawić na imageshack, chociaż nie wiem, czy się to uda, bo zawsze wstawiałam bezpośrednio z kompa. Ale zobaczymy, co da się zrobić.



Udało mi się, zarejestrowałam się z innego adresu i mam szpaka wiosennego w awatarze :D
Ale swoją drogą nie przestaje mnie dziwić, czemu na moim podstawowym adresie nie mogłam się zalogowć, niepokoi mnie to, bo to dziwne :roll:
Tak czy inaczej, dziękuję za pomoc i pozdrawiam :D
"...oto ja, chodzę z głową w chmurach, oto ja, na wszystko patrzę przez różowe okulary..."
Avatar użytkownika
Cien_1186
X. stopień wtajemniczenia
X. stopień wtajemniczenia
 
Posty: 11207
Dołączył(a): czwartek, 16 czerwca 2011, 14:25
Lokalizacja: Warszawa
wiek: 0

Postprzez » sobota, 18 czerwca 2011, 21:42

 

Następna strona

Powrót do Propozycje, pytania, uwagi użytkowników dotyczące funkcjonowania forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron